Wystąpienia do zarządców dróg

DOŚWIETLENIE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH ULICA JAGIEŁŁY (KRÓTKA) CHOSZCZNO

                                    Urząd Miejski

                                   ul. Wolności 24

                                   73 – 200 Choszczno

 

 

            Z uwagi na fakt, iż wyznaczone przejście dla pieszych powinno być widoczne w różnych warunkach atmosferycznych oraz porach doby i jednocześnie zapewniać kierowcy właściwe warunki rozpoznania sytuacji drogowej i obserwacji sylwetki pieszego, a samemu pieszemu właściwe warunki obserwacji otoczenia, przejścia dla pieszych i zbliżających się pojazdów wnoszę o podjęcie stosownych działań mających na celu wyeliminowanie czynnego zagrożenia w ruchu drogowym w postaci niedoświetlenia wyznaczonego przejścia dla pieszych usytuowanego na odcinku drogi wojewódzkiej nr 160 w rejonie skrzyżowania ulicy Jagiełły i Krótka w Choszcznie.

            Stosowane standardy oświetlania przejść dla pieszych wymagają oświetlenia pieszego wchodzącego na jezdnię lub znajdującego się na pasie ruchu przez lampę usytuowaną od strony nadjeżdżającego pojazdu w odległości równej 0,5 – 1,0 wysokości zawieszenia oprawy lampy.

            W tym celu należy zapewnić urządzenia oświetleniowe, które zapewniają kontrast luminacji pieszego oraz tła za pieszym. Jednocześnie żaden z użytkowników nie powinien być oślepiony przez źródła światła.

            Niekorzystnym rozwiązaniem jest oświetlenie przejścia w taki sposób, że pieszy oświetlony jest jedynie przez ciąg lamp z jednej strony ulicy. Wytwarza to sytuację, w której pieszy w zależności od położenia na przejściu dla pieszych ma kontrast luminacji dodatni przechodzący przez kontrast zerowy do kontrastu ujemnego. To z kolei stwarza sytuację, w której pieszy idąc przez przejście dla pieszych, nagle „z ciemności” wkracza w przestrzeń rozświetloną i jest dostrzegany przez kierujących w ostatniej chwili. Może powstać też sytuacja odwrotna, czyli pieszy z rozświetlanej przestrzeni wkracza w obszar zaciemniony, przy czym przekracza kontrast zerowy, w którym jest niewidoczny.

            Jeśli nie ma możliwości zapewnienia dodatniego kontrastu luminacji, to należy zapewnić na całej długości przejścia ujemny kontrast luminacji  - ciemna sylwetka pieszego na jasnym tle nawierzchni. Efekt ten uzyskuje się poprzez instalowanie lamp zlokalizowanych wysoko nad jezdnią w obszarze przejścia.

            Oświetlenie z góry rozświetla nawierzchnie i postać od góry, ale boczny profil postaci pieszego pozostaje w cieniu i wyróżnia się na jasnym tle jezdni.   

            W związku z powyższym wnoszę o podjęcie stosownych działań mających na celu wyeliminowanie czynnego zagrożenia w ruchu drogowym i poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Powrót na górę strony